Våra medarbetare


Här hittar du kontaktuppgifter till medarbetare på LP-riks. Vi sitter utspridda i landet, men huvudkontoret finns i Alvik, Stockholm.

Utöver rikskontorets anställda finns många medarbetare inom LP. Vill du komma i kontakt med någon på din hemort, så sök på närmsta LP-kontakt.

Hans Wikström

Hans Wikström

Verksamhetsledare
Regionledare Härjedalen, Jämtland, Medelpad, Ångermanland

08-619 25 19, 076-536 25 19
hans.wikstrom@lp-verksamheten.se

Börje Dahlkvist

Börje Dahlkvist

Avdelningschef insamling, kommunikation, event o församlingskontakter.
Regionledare Västerbotten, Norrbotten, Lappland

08-619 25 15, 076-536 25 15
borje.dahlkvist@lp-verksamheten.se

Nina Eriksson

Nina Eriksson

Avdelningschef LP-kvinna, LP-Grow, utbildning o barnstöd.

08-619 25 13, 076-536 25 13
nina.eriksson@lp-verksamheten.se

Marielle Larsson

Marielle Larsson

LP-Grow & SPIK Ungdomscoach

076-7661498
marielle.larsson@lp-verksamheten.se

Robert Eklund

Robert Eklund

Insamling & Kommunikation

08-619 25 17
robert.eklund@lp-verksamheten.se

Berit Björkman

Berit Björkman

Ekonomiansvarig
75% tjänst

08-608 96 39
berit.bjorkman@lp-verksamheten.se

Hanna Jankowiak

Hanna Jankowiak

Ekonomi, leverantörsreskontra

08-6089646
hanna.jankowiak@pingst.se

Marianne Andersson

Marianne Andersson

Utbildningssamordnare, LP-barnstöd

08-619 25 18, 076-536 25 18
marianne@lp-verksamheten.se

Britt-Marie  Berggren

Britt-Marie Berggren

HR-ansvarig

0476-715 30
britt-marie@lp-verksamheten.se

Greger Björklund

Greger Björklund

Verksamamhetsutvecklare Norr

070-24 50 991
greger.bjorklund@lp-verksamheten.se

Michael Nyborg

Michael Nyborg

Verksamamhetsutvecklare Syd

073-0817036
michael.nyborg@lp-verksamheten.se

Lili-Ann Karppinen

Lili-Ann Karppinen

Regionledare Stockholm, Uppland, Gotland / Verksamhetsutvecklare / Evangelist

070-7733762
liliann.karppinen@lp-verksamheten.se

Johanna Berger

Johanna Berger

Behandlingsansvarig
Bitr.föreståndare, Torpahemmet

073-6003647
johanna.berger@lp-verksamheten.se

Tomas Jönsson

Tomas Jönsson

Regionledare i Skåne, Blekinge

070-9566567
tomas.jonsson.lp@pingstkyrkankarlskrona.se

Ulrika Wadskog

Ulrika Wadskog

Regionledare i Småland

072-0207183
ulrika.wadskog@pingstjonkoping.se

Semias Schenberg

Semias Schenberg

Regionledare Bohuslän, Dalsland, Västergötland, Halland

076-8707791
semias@varbergpingst.com

Peter (Peppe) Eriksson

Regionledare Värmland, Närke, Västmanland, Dalarna, Hälsingland, Gästrikland

076-1001506
petererik313@gmail.com